Co pizza mówi o kulturze kraju?

Pizza to potrawa znana wszędzie. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że każda pizza jest jednakowa: mozzarella, ciasto, składniki dodatkowe. Natomiast, jest to opinia mylna, ponieważ rozmaitość stylów zrobienia oraz smaków pizzy na świecie jest niebywała. Podstawowa wśród potraw włoskich charakteryzuje się cienkim ciastem, z częściami świeżej bazylii, urywkami mozzarelli oraz czerwonym sosem. Takie danie na Półwyspie Apenińskim polewane jest olejem oliwkowym.

W różnych regionach Włoch można też wyszukać pizzę romańską z szynką parmeńską, a także prostokątną pizzę z Sycylii, w której obowiązkowo dodane są czarne oliwki. Popularna pizzeria we Wrocławiu także piecze takie pizze, a na dodatek ma menu ubogacone o sporo dodatków z całej Polski, jak i dolnośląskich. Jedną z odmian pizzy, tak samo popularnych, jest pizza w stylu amerykańskim: z chrupkimi rantami a także delikatnym środkiem. Na terenie Wrocławia także można wyszukać lokale gastronomiczne podające ten wariant pizzy. Może to być między innymi wersja deep – dish, z wysokimi krawędziami, grubszym podłożem, jak i z dużą porcją sosu z pomidorów. Czytając, jaka możliwa do skosztowania jest pizza w pobliżu można też znaleźć w karcie dań wpływy francuskie oraz niemieckie. W drugim przypadku pizza jest wzbogacona o boczek i cebulę. To także jest nawiązaniem do rodzimych rejonów.

Polacy zwykle wybierają pizzę na puszystym cieście, z licznymi dodatkami. Niekoniecznie są one typowo włoskie, natomiast kiedy kogoś zainteresuje najlepsza pizza we Wrocławiu, to bez wątpienia zwróci wzrok na lokale, w jakich de facto propozycja dań jest urozmaicona. Polacy bowiem preferują różne rodzaje pizzy. Wyjątkowo często oliwa jest zastępowana sosami. Pośród dodatkowych składników znajdują się między innymi takie wyroby spożywcze jakimi są: kurczak, szynka, czy pieczarki. Ser nie musi byc mozzarellą, równie dobrze sprawdzi się gouda.

Spoglądając, co ma do zamówienia pizzeria w dzielnicy Borek, łatwo jest dostrzec odmienność. Aczkolwiek, nie braknie też pizzerii, w jakich można jeść standardową pizzę z Włoch. Mieszkańcy Wrocławia, podobnie jak i mieszkańcy innych województw, preferują zamówić pizzę nie ruszając się z domu ze polecanych lokali. Dlatego pizza z dostawą we Wrocławiu także jest ochoczo wybierana. Dostępne z dostawą jest szerokie menu. Ze względu na to, że pizzerii we Wrocławiu jest wiele i nie wszystkie mają wystarczająco miejsca, to rozwiązanie jest rozsądne.

Pizza od dawna znajduje się w kulturach świata i porywa ogromem smaków. Najlepsze jest w niej to, iż na jednym spodzie dane jest upiec praktycznie wszystko. Toteż każda kuchnia, również polska, proponuje regionalne warianty i przedstawia je w świecie.