Dekady transformacji fryzur

Czy pamiętasz lata, gdy wyłącznym zestawem fryzur było "krótko czy długo"? Od owych czasów kultura czesania przebyła niebywałą metamorfozę, od czasu szalonych lat 80. po spokojne trendy współczesności. Podsumujmy fascynującą rewolucję kulturową fryzur i to, w jaki sposób odzwierciedlają one ducha czasu.

Lata 50. i 60. - klasa i wyraziste fale

Stylowe damy 5 i 6 dekady XX wieku preferowały szyk. Wielkie fale i eleganckie podpięcia były na topie. To były dekady glamour, inspirujące teraźniejsze stylizacje retro.

Płomienne Lata 80. - kolosalne uczesania i neonowe odcienie

Lata 80. to okres, gdy panowało przekonanie, iż im pokaźniejsza fryzura, tym lepsza. Kędziory były formowane na niebotyczne wysokości, zaś różne zabiegi dodawania im objętości były czymś codziennym. Nietypowe odcienie dokładały ekstrawagancji i odwagi.

Prostota w latach 90.

Lata 90. przyniosły przeciwność w stosunku do awangardy poprzedniej dekady. Grunge rządził, zaś uczesania bywały przeważnie taktowne. Pukle rozpuszczone, poniekąd chaotycznie opadały zgodnie z przekazem muzyki awangardowej.

Nowe millenium - eklektyczne style

Wspólnie z nadejściem nowego tysiąclecia rozpoczęły panować eklektyczne koncepcje. Z jednej strony królowały długie i puszczone luzem pukle, z drugiej - kuse fryzury. To okres, gdy rozmaitość i autonomiczność były wszechobecne.

Czasy współczesne - comeback retro i próby

Obecnie obserwujemy fascynujący renesans stylizacji retro. Fryzury z lat 70. i 80. są na nowo na topie. Równolegle eksperymenty z kolorami, długościami i zaczesywaniem są na porządku dziennym, świadcząc o niezależności i opisania siebie.

Fryzury stały się nie wyłącznie składnikiem stylizacji, ale też formą wyrazu tożsamości społecznej. Od elegancji do ekstrawagancji, od naturalności do eklektyzmu. Ewolucja fryzur jest niczym bogata księga, z której jesteśmy w stanie wyczytać prądy, społeczne przemiany i ducha czasu.