„Bohaterowie” koncertów, których nie widać

Wystawienie wszelkiego typu imprez artystycznych to niebanalne koordynatorskie zadanie. Żeby zabawa się udała animator powinien zadbać nie jedynie o przyciągający repertuar, ale także perfekcyjne nagłośnienie. Chociaż technicy są nieraz niezauważani, to bezspornie dzięki ich staraniom publika jest w stanie bez przeszkód rozkoszować się dźwiękiem. W jaki sposób im to wychodzi? Z czego korzystają specjaliści?

Ekwipunek, jaki składa się na nagłośnienie koncertowe to między innymi kolumny i wzmacniacze. W zależności od przestrzeni, na jakiej organizowany jest event, powinny mieć stosowne rozmiar i natężenie. Im większy występ tym mocniejszy sprzęt winien zostać zastosowany. Eksperci mają świadomość jak dopasować konkretne komponenty, żeby jakość muzyki była perfekcyjna, a wykorzystanie mocy proporcjonalnie rozłożone. Jest to wyjątkowo ważne odnośnie sal koncertowych, które są używane systematycznie w czasie tygodnia, przy różnych imprezach. Solidny sprzęt to inwestycja na długie lata.

Nieco w inny sposób sprawa prezentuje się w przypadku mniejszych sal czy też imprez na świeżym powietrzu. Tutaj w wielu przypadkach specjaliści wybierają nagłośnienie mobilne. Aktualnie na rynku jest wiele kompletów, które można dobrać do wiadomych wymagań – kameralnych wystąpień i festynów na świeżym powietrzu. Ten wariant jest szczególnie wykorzystywany przez grupy, które występują w różnych pomieszczeniach i pragną mieć gwarancję, iż wsparcie techniczne jest prawidłowe. Komplet mobilny posiada nagłośnieniowe systemy liniowe, mikrofony przewodowe bądź bezprzewodowe i może działać bez prądu. Doskonale sprawdza się w każdej lokalizacji.

Rozprawiając o nagłośnieniu nie można oczywiście nie napomknąć o mikrofonach. Ostatecznie to za ich pośrednictwem muzyka dostaje się do głośników i zgromadzonych. Mikrofon wokalny powinien właściwie pochłaniać głos gwiazdy, abstrahując od jego dynamiki oraz akompaniamentu. Wprawiony nagłośnieniowiec przeważnie ma w przy sobie kilka modeli, które potrafi uregulować do rozmiaru imprezy jak również artysty. Znajomość urządzeń umożliwia mu również znakomicie zgrać ze sobą wielorakie typy, na przykład mikrofon do instrumentów dętych z mikrofonem wokalisty. To jego praca powoduje, iż brzmienie jest odpowiednie.

Zasób wiedzy i praktyka nagłośnieniowca, w połączeniu z odpowiednim sprzętem to sposób na udany event. Zadowolona publika z pewnością wróci. Ponadto zapewnienie artystom możliwości pracy na urządzeniach doskonałej jakości, podtrzymuje ich ufność i nakłania do ponownej kooperacji. Istnieją rzeczy, jakich nie sposób kupić, ale inwestycja w odpowiedni sprzęt jest w stanie pomóc je osiągnąć.