Nowoczesna szkoła – jakiego rodzaju urządzenia musi posiadać placówka oświatowa godna XXI stulecia?

szkoła

Kiedyś do przeprowadzenia zajęć w szkole wystarczyła kreda, tablica oraz ewentualnie parę pomocy naukowych pod postacią na przykład map na lekcjach geografii bądź linijki na matematyce. Świat tymczasem błyskawicznie się zmienia, postęp technologiczny wydaje się zdumiewający, wskutek tego przeistaczać się powinny także szkoły. Młode osoby przyzwyczajone są do odbierania licznych bodźców, natomiast typowe, codzienne czynności szybko im się nudzą. Z tej racji placówki oświatowe powinny podążać z duchem czasu.

Nie da się zaprzeczyć, szkoła nie spełni poprawnie własnej funkcji, jeżeli w swoim rozwoju zatrzymała się gdzieś w latach dziewięćdziesiątych. W naszym kraju edukacja stoi co prawda na dość dobrym poziomie, lecz dużo jeszcze może się poprawić. Bez wątpienia wyposażenie placówki oświatowej to zdanie kosztowne. Chodzi przecież o rzeczy jak ławki, tablice czy też szafki, które potrzebne są w obfitych ilościach, jednakże to przecież tylko wierzchołek góry lodowej. Niezmiernie ważne są również różnego rodzaju pomoce naukowe. Należy nie tylko nabyć na przykład mapy do lekcji geografii, lecz również adekwatnie zaopatrzyć salę do chemii tak, aby dało się w niej prezentować doświadczenia. Uczniowie lubią tego typu zajęcia i wynoszą z nich dużo więcej aniżeli ze standardowego przedstawiania podręcznikowej wiedzy. Nawet jednak, jeśli wyekwipujemy naszą jednostkę we wszelkie wymienione wyżej przedmioty, może się okazać, iż to w dwudziestym pierwszym stuleciu zbyt mało. Weźmy bowiem pod uwagę, że dzisiaj dzieci od małego są przyzwyczajone do obcowania z laptopami, szybko się nudzą i przyjmują wiedzę innym sposobem aniżeli jeszcze osoby, które urodziły się w latach '80. Jakim sposobem więc jeszcze lepiej uprzyjemnić zajęcia?

 

Czasami słyszy się o projektach tabletów w szkołach. To w moim odczuciu błąd. Przyzwyczajanie uczniów do faktu, iż wszystko można załatwić paroma kliknięciami jest niezbyt wychowawcze. Intrygującym pomysłem są jednakowoż np. tablice interaktywne. To znakomity wynalazek, który nie tylko belfrowi uprzystępnia przygotowanie interesującej lekcji, ale również intensyfikuje zaciekawienie pośród uczniów. Tablice interaktywne nie są wciąż standardem, lecz wydaje się, że to tylko kwestia czasu. Szkoła musi oczywiście kultywować tradycyjne wartości, niemniej jednak skuteczne przekazywanie wiedzy wymaga dostosowania się do realiów dwudziestego pierwszego stulecia.