Nietypowa twórczość - czyli rzeźby z użyciem odpadów metalowych i niekonwencjonalnych części

Twórczość jest aspektem życia, który kojarzymy z pięknem. Kiedy słyszymy to sformułowanie nasz umysł wytwarza obrazy uwieczniające zachwycające widoki, wytworne posągi lub portrety atrakcyjnych osób. Lecz czy nie jest to starodawne i konserwatywne wyobrażenie twórczości? Można by odważyć się na teorię, że tak właśnie jest. Ponieważ wszelakie dziedziny naszego życia ewaluują, analogicznie dzieje się w przypadku twórczości. Współcześni artyści próbują dostrzec urok, nie jedynie w oczywistych sferach i aspektach. Szukają go też w szpetocie i z pozoru zbędnych przedmiotach takich jak odpady metalowe.

Gdy nabywasz nową pralkę, kolejną lodówkę, zużyty sprzęt oddajesz do firmy skupującej odpady. Pomyśl, że znajomy zaprasza ci na ekspozycję twórczości współczesnej. Decydujesz się i już następnego dnia wybieracie się do muzeum. Wchodzisz na wystawę a tam, widzisz swój odbiornik tv i złom stalowy tworzący razem główną instalację. Odwiedzający podziwiają go i potakują głowami z uznaniem. Jest to dla ciebie cokolwiek zadziwiającego, lecz możesz zdać sobie sprawę z takiego faktu, że odpady metalowe to nie tylko niepotrzebne odrzuty. Pomijając fakt, że można na nim zarobić. W tym celu warto sprawdzić cennik złomu.

Twórcy szukają weny w licznych miejscach. Jedni odnajdują ją w czasie spacerów po lesie, a inni, odwiedzając auto złom. Zakupione tam elementy zużywają następnie do stworzenia oryginalnych instalacji. Niektóre z nich dostają się na czasowe wystawy. Inne, znajdują stałe miejsce i cieszą oko wielbicieli twórczości współczesnej przez długi czas. Skup złomu samochodowego szczyci się popularnością pośród mechaników i wielbicieli samochodów, którzy szukają tam części zamiennych. Można tam jednak spotkać również artystów, kupujących kierownicę lub zużyty zderzak. Możliwe, że są to elementy rzeźby, która niedługo osiągnie wielki światowy sukces.

Skup złomu we Wrocławiu jest nierzadko punktem spotkań regionalnych twórców, którzy wiedzą, że mogą tam spotkać skarby, które użyją do swoich nowoczesnych rzeźb. Znajdziemy tam też zbieraczy puszek oraz osoby dostarczające zużyte, niepotrzebne sprzęty. Mamy okazję tam zobaczyć, jak sztuka spotyka się z szarą rzeczywistością. Jak pięknie i zgodnie się przeplatają, nie wchodząc sobie w paradę.