Jakie role spełnia w egzystencji człowieka sztuka – a więc co nam daje styczność z nią

Artyzm to niesłychanie obszerne pojęcie. Tymże określeniem definiuje się w podobny sposób rzeźbę, ceramikę, spektakle muzyczne, literaturę, jak i mniej popularne jej formy – jak twórczość filmowa, kabaret, a nawet reklamę. Jaki ma ona wpływ na istnienie ludzkie? Jak kształtuje indywidualność, sposób postrzegania rzeczywistości? Co powoduje, że niejeden z nas ochoczo z niej korzysta? Jak wpływa na nasz osobisty progres już od dziecka?

Najbardziej namacalną funkcją zdaje się być aspekt estetyczny. Jest krocie rzeczy w naszej przestrzeni, które zwyczajnie są piękne. Podobać nam się jest w stanie spektakl w teatrze, piosenka, obraz w muzeum, ulubiona książka, budynek, który mijamy. Doznanie estetyczne ma bezspornie dobry wpływ na ludzkie samopoczucie. Kolejnym aspektem jest wpływ kultury na naszą duszę. Uniesienie – które wywiera w nas konkretne arcydzieło – jest wymiarem tego, czy kompozycja jest niezła. Jak wiadomo, każdy interpretuje ją indywidualnie i emocje, które się zjawiają są inne, ale bardzo ważna jest głównie istota oddziaływania.

Bardzo ważna jest też funkcja edukacyjna. Nie bez przyczyny robione są wycieczki dydaktyczne do muzeów, czy kin. Uczniowie mają poprzez to nie tylko styczność z kulturą, którą uczą się odbierać, ale również odkrywają dziedzictwo własnego kraju. Równie istotną rolą sztuki jest działanie terapeutyczne. Pomocne jest to przy różnych zaburzeniach, ale przede wszystkim przeciwdziała aspołeczności, likwiduje napięcie, pozwala na kontrolowanie uczuć i pomaga w łagodzeniu problemów. Pozwala to na poznanie siebie i uwalnia od smutku.

Zacięcie artystyczne daje również okoliczności do wyrażania siebie – a ponadto jego ogromną korzyścią jest to - że nie wymaga to by mieć kompetencje artystyczne.  I na zwieńczenie. Artyzm przynosi nam - zwyczajnie - odpoczynek. Nasz organizm dobrze reaguje na otoczenie tego co kunsztowne, jest to jedna z nielicznych sposobów spędzania wolnej chwili. Rozluźnia i daje w prezencie wyciszenie. W nowoczesnym ciągle biegnącym świecie – moment odpoczynku, zdaje się być na wagę złota. Czegoż życzyć sobie ponad to?