Czy religie pozwalają na obecnosć zwierząt podczas ślubu?

Przyszli nowożeńcy spotykają się z licznymi delikatnymi tematami już w momencie przygotowywania listy zaproszonych. Najczęstszy jest taki, czy na wesele zapraszać także dzieciaczki, czy może jednak urządzić przyjęcie jedynie dla starszych. Tymczasem niektóre pary miewają jeszcze inną zagadkę - czy goście mogą przyprowadzić swoje zwierzęta?

Jakkolwiek zagadnienie wydaje się śmieszne, to może być dręczącym ambarasem. Szczególnie gdy narzeczeństwo działa np. w schronisku dla bezdomnych zwierząt albo ich zajmują się zwierzętami zawodowo. Wesele z pupilami nie jest dobrym pomysłem: to gigantyczny stres dla zwierząt, a i między gośćmi mogą znaleźć się uczuleni na sierść. Rzadko kiedy restauracja - nawet ta pet friendly - ma warunki do ugoszczenia sporej liczby pupili.

Jednakże są sytuacje, w których obecność zwierząt w czasie wesela staje się konieczna, np. wśród zaproszonych jest osoba, która potrzebuje psa przewodnika. Czasem także narzeczonym zależy, żeby w tym ważnym dniu towarzyszył im ich pupil. Jeżeli są to pojedyncze psy, można wszystko bezpiecznie urządzić. Należy jednak zadbać o to z wyprzedzeniem.

Na początek, należy dowiedzieć się, czy restauracja albo sala weselna nie mają żadnych "ale" do obecności zwierząt. Dobrze zapytać o ten temat także w świątyni albo Urzędzie Stanu Cywilnego (w tym miejscu podpowiedź: pies asystujący może zgodnie z prawem wejść właściwie wszędzie, jednak dobrze powiedzieć z wyprzedzeniem o jego towarzystwie). Sala weselna winna zadbać o miseczkę z wodą dla psa albo kota, a także o jedzenie dla czworonoga - najlepiej dostarczcie do kuchni waszą karmę.

Zwierzaki są czułe na harmider, a wesele to głośna muzyka i śpiewanie przy stołach. Właściwym pomysłem będzie przygotowanie jakiegoś spokojnego kąta, w którym czworonożny asystent będzie miał możliwość wypocząć z daleka od rozgardiaszu i mnóstwa ludzi. Restauracja mogłaby w tym celu udostępnić np. pomieszczenie dla dzieci. Sale weselne natomiast częstokroć proponują noclegi, dlatego zwierzę będzie miało możliwość wyciszyć się w sypialni.

Warto dowiedzieć się o psa już, gdy szukacie odpowiedniego lokalu na wesele. Przykładowo - jeśli miejscem waszego ślubu będzie Bolesławiec, to nie zwlekajcie do ostatniej okazji z przekazaniem informacji o towarzyszeniu psa asystującego. Być może ta sala weselna nie ma opcji zapewnienia odpowiednich warunków, a wówczas macie jeszcze czas, żeby wyszukać inną opcję i poszerzyć poszukiwania na Bolesławiec i okolice, a nie tylko centrum. Być może znajdziecie dzięki temu fajniejszy lokal, a położona na uboczu sala weselna zaproponuje wam także tanie noclegi dla weselników.

Krótko mówiąc - wesele nie jest stosownym miejscem dla zwierzaków. Jeżeli jednak ich towarzystwo jest obowiązkowe (przykładowo pies-przewodnik), trzeba zatroszczyć o właściwe warunki, a sala weselna możenas w tym wesprzeć, dostarczając zwierzęciu wodę oraz przygotowując cichy kącik, żeby zwierzak mógł wypocząć.