Góry, które widział Phileas Fogg i przystanek "Alaska"

Na planecie mieści się mnóstwo miejscowości, które znamy z filmów albo literatury. Nie wszystkie jednakże są w ten samym sposób znane - nie wszędzie lato trwa nieustannie. Może być ciekawe wyjść jednak ze strefy komfortu i wybrać się na lodowatą północ, aby poczuć nastrój ulubionych opowieści.

Polecamy odwiedzić przykładowo Roslyn - czyli miasto, w którym kręcono modny program „Przystanek Alaska”. Po prawdzie, nie leży w tej części USA, lecz i tak panuje tam chłodny klimat. Szczęśliwie to nie musi być przeszkodą - grzejniki energooszczędne są w każdym pensjonacie, a na spacer trzeba zadbać o ciepłe ubranie.

A może Himalaje, o których można przeczytać np. w powieści „W 80 dni dookoła świata”? Oj, w tym miejscu to można poczuć zimno! Zwłaszcza, gdy planuje się wyprawę w góry. Jasna sprawa, na biwaku zdecydowanie nie pojawi się energooszczędny grzejnik, choć pewnie można nabyć przenośne egzemplarze. Na pewno grzejniki elektryczne z niskim poborem energii mogą się przydać w nie tak ekstremalnych warunkach, kiedy nie trzeba wszystkich swoich rzeczy nosić ze sobą. A jeśli planujecie pobyt jedynie u stóp tych pięknych gór - to zdecydowanie nie musicie martwić się temperaturą, ponieważ właściciel hostelu musiał zaopatrzyć go w grzejniki energooszczędne. Mimo wszystko termiczne ubrania na taki urlop jest obowiązkowe, dlatego, że prędzej czy później nadejdzie chwila, aby opuścić przytulny hostel oraz grzejniki elektryczne, aby dostrzec te widoki, które podziwiał Ph. Fogg.

Dla osób, które lubią być w nieustannym biegu, kapitalnym rozwiązaniem jest podróż pociągiem transsyberyjskim - ta kolej można znaleźć w różnych książkach. Przedziały są ogrzewane (grzejniki energooszczędne, w poniektórych wręcz gustowne kominki), zatem nie zagraża nam zmarznięcie, a dziki krajobraz z kolei może faktycznie oczarować. Poza tym - czy jest inna opcja, by zauważyć tak duży fragment świata w trakcie pojedynczej podróży?

Lodowate okolice niekoniecznie są okropne. Wręcz przeciwnie, mogą być wyjątkowo przyjazne, gdy zatroszczymy się o ciepłe ciuchy oraz grzejniki energooszczędne w pensjonatach. A widoki znane z powieści i seriali wypada zobaczyć na własne oczy.