Muzyka a uśmierzanie bólu – co warto wiedzieć o tej kwestii?

Czy słuchanie muzyki ma wpływ leczenie bólu przewlekłego? Jak może wpłynąć na leczenie migreny? Jak reagują chorzy w trakcie rekonwalescencji na swoją ulubioną muzykę w placówkach tj. klinika leczenia bólu? Czy słuchanie muzyki ma moc w niewielkim stopniu złagodzić ból nowotworowy?

 

Badania na pacjentach

 

Badania naukowe wykazały, że pacjenci, którzy mogli słyszeć przyjemne dźwięki czuli się o wiele lepiej bezwzględnie na wiek, płeć oraz rodzaj schorzenia. U każdego badanego stwierdzono obniżenie lęku oraz bólu. Lekko mniejsze, choć też zauważalne oddziaływanie posiadała muzykoterapia na poziom odczuwanego zmęczenia, a także spadek ciśnienia tętniczego. Przypuszcza się, że efekt był trochę lepszy, kiedy pacjenci odtwarzali utwory, które sami wskazali. Swoje preferencje są bez wątpienia bardzo istotne, ale potęga działania muzyki przede wszystkim jest zależna od takich cech jak takt, harmoniczność oraz użycie w danym utworze konkretnych instrumentów przykładowo saksofonu. Gdy muzyka jest subtelna czy też ma jednoraki rytm, wtedy przynosi odprężenie, łagodzi nerwy i jednocześnie obniża odczuwanie bólu. Czyli przynosi najlepsze następstwa zdrowotne oraz wpływa na leczenie bólu przewlekłego.

 

 

 

Rozproszenie uwagi przez muzykę

 

Niektórzy badacze przyznają, że melodia oddziałuje na chorych jak efekt placebo. Jest to jakkolwiek ciągle oddziaływanie pożądane. Pacjenci mogą być naturalnie zdekoncentrowani poprzez otaczające dźwięki muzyki oraz wówczas nie skupiają się na swoim bólu oraz stresie. Nie wyjaśnia to mimo wszystko w pełni leczniczych cech muzyki dlatego, że nawet grana podczas operacji, gdzie pacjenci byli w narkozie, pokazywała korzystne działanie na chorego. Po zakończonej operacji byli oni bardziej spokojni, a także potrzebowali mniej środków przeciwbólowych. Jednakże muzyka nie skróciła ich pobytu w klinice.

 

 

 

Wyniki badań ukazały, że słuchanie muzyki ma moc nie tylko poprawić jakość życia chorych na raka, ale dodatkowo zminimalizować konieczność zażywania środków przeciwbólowych.