Sport w dziełach kulturyUprawianie sportu to atrakcyjny temat, który też jest brany na tapetę przez twórców scenariuszy filmowych, jak również pisarzy. Daje bowiem duże pole do zagospodarowania. Z reguły takowe produkcje traktują o przezwyciężaniu przeciwności losu oraz końcowej wiktorii - jeśli nawet nie właściwym zdobyciu medalu, to przynajmniej zwycięstwie moralnym. Dziś niewielkie streszczenie najciekawszych tytułów związanych z tym problemem.

Moje prymarne wspomnienie, jeśli idzie o obrazy związane ze sportem, to produkcja pod tytułem "Cool Runnings", jaka jest bazującą na prawdziwych wydarzeniach opowieścią na temat ekipy bobslejowej pochodzącej z Jamajki. Doskonały pomysł dla hollywoodzkiego obrazu filmowego - przecież producenci z tegoż kraju uwielbiają historie na zasadzie - jakiś człowiek versus cały świat. W tej sytuacji to nie pojedyncza figura, natomiast cały zespół. Ale model identyczny jak zawsze. I zawodnicy - mimo iż nie wygrali, zasłużyli na szacunek całego świata. Tak mi się przynajmniej zdaje. Obraz jest z 1993 r., toteż mogę teraz coś przekręcać :) Swoją drogą - mimo iż wszystko brzmi nieco kiczowato - to dosyć ciekawa produkcja.

Brakuje mi jednakże szerszej ilości filmów jak i seriali związanych ze sportami zimowymi. Albo przynajmniej ja takowych nie znam zbyt dużo. Narciarstwo to jednakże moje hobby, skutkiem tego żałuję, iż ten problem nie jest jakoś wybitnie nośny. Na marginesie, wybitnie mnie raduje, iż sezon narciarski tuż tuż. Rzecz jasna są lokalizacje, w których istnieje możliwość, by jeździć w ciepłe miesiące, jednakże ogólnie rzecz biorąc - to już nie to samo. Narty kojarzą się z zimą. Żadne próby przechytrzenia systemu w powyższym obszarze do mnie nie przemawiają. Zimą wszakże nie zawsze jest śnieg - uargumentujecie. Istotnie, lecz po prawdzie w dwudziestym pierwszym stuleciu ten naturalny nie jest już potrzebny.

We Włoszech czy Austrii gros stoków jest sztucznie naśnieżanych. A jeśli chcemy pojeździć w rejonie Polski czy też Czechach czy Słowacji, na ratunek przychodzą kamery na stokach. Możemy sobie wejść na witrynę, gdzie takie się mieszczą oraz zaglądać z ciekawością, jak przedstawiają się tam warunki narciarskie. Pożądane jest używać takowych wynalazków. Mnóstwo witryn przedstawia też bieżące warunki pogodowe. Pożądane byłoby także studiować serwisy informacyjne dotyczące nart. Można się z nich sporo dowiedzieć.

Powracając do filmów sportowych, moim ulubionym jest "Trener". Być może z tej przyczyny, iż oprócz nart cenię basket, lecz nade wszystko ze względu na powalającą rolę głównego bohatera. Jeżeli nie widzieliście, najwyższy czas nadgonić tę zaległość.