Produkcje filmowe motywacją do zwiedzania świataSkąd pochodzi niepowstrzymana ochota każdego człowieka doświadczenia tego, co pod słońcem fascynujące? Do zwiedzenia najmniejszego fragmentu globu i poznania każdej społeczności? Oczywiście z naturalnej wrodzonej ciekawości, która jednak usypia z czasem w nas razem z monotonią codzienności. Na szczęście, by ją rozbudzić, można po prostu wybrać się na podróżniczy film lub serię odcinków!

Zachęta do zwiedzania świata pochłania, i nie jest to ważne, czy włączy się dokument, przykładowo „Człowiek-Grizzly”, który opowiada o losach pewnego badacza niedźwiedzi na Alasce; „Encounters at the End of the World”, czy każdą produkcję fabularną, na przykład amerykańską „Jedz, módl się, kochaj”, albo serial „Happy People – a year in the Tayga”.

Inspirującym do zbliżenia z przyrodą obrazem może być też wyprodukowany przez najpopularniejszy podróżniczy magazyn ”Before the Flood” – realizacja stworzona we współpracy z Leonardo DiCaprio. Realizacja ta stanowi nie tylko motywację do podróży – to następne wskazanie odbiorcy na niebezpieczeństwa, spowodowane przez sztuczną zmianę klimatu.

Po obejrzeniu obrazów, pobudzających tak zwany wanderlust, aby entuzjazm nie zgasł, trzeba od razu wziąć do ręki plecak i ruszać w drogę.Szansy przeżycia przygody nie trzeba szukać daleko. Tzw. travel clubs, czyli kluby podróżników, sprawnie funkcjonują w każdym większym mieście. We Wrocławiu np. działają Soliści. Trzeba jedynie zainteresować się, w jakie miejsca swoje wyprawy zaplanowali w danym roku i się do nich przyłączyć. Osoby, które tam pracują, są zapalonymi marzycielami i pokażą niejeden zakątek, do którego dostępu nie posiada zwykły turysta.

W małych grupach da się zobaczyć bez wyolbrzymiania – calutką ziemię. Niezapomnianym przeżyciem będzie przejażdżka koleją transsyberyjską do Chin, przelot samolotem do Indii, czy opcja, aby pojechać z Hanoi do Bangkoku. To tylko przykłady, a lecieć można w inny zakątek świata, np. do Meksyku, odnośnik, w inspirującym towarzystwie – z osobami,które świat fascynuje, a sceny z filmów o podróżach przeżyli na własnej skórze.