Dom entuzjasty sztuki

Każdy umysł humanistyczny, jaki docenia sztukę, winien się takową otaczać na co dzień. Mówię w tym miejscu rzecz jasna o naszych mieszkaniach. Nie jesteśmy zobligowani wszakże zawsze ślepo podążać za najświeższymi kierunkami, a sformować u siebie przestrzeń, w której będziemy czuć się doskonale, która będzie nas skłaniać do działań. W jaki sposób to zrealizować?

Bez wątpienia na początku pożądane jest wyznaczyć sobie priorytety jak również zastanowić nad ogólnym układem pokoju. Jeśli lubimy innowacyjność i niedużą liczbę sprzętów, nie zagracajmy sobie pokoju za wszelką cenę. Powinno się pomyśleć o kolorach ścian. Czasem to kwestia drugorzędna, bo większą część z nich okryją dzieła sztuki (o tym za moment), niemniej jednak może być też tak, iż to od tegoż elementu zależeć będzie, czy w danym domu poczujemy się odpowiednio. Zastanówmy się tym samym, czy wolimy tradycyjne, przyjazne odcienie, czy raczej właśnie coś bardziej współczesnego jak biel czy odcienie szarości. Interesującą opcją wydaje się również tak zwany beton architektoniczny. Pasuje właściwie do każdego pokoju, abstrahując od tego, czy rozmawiamy o salonie bądź kuchni. Dodaje pomieszczeniom osobliwego, loftowego charakteru i doskonale sprawdzi się też jako baza domowej galerii sztuki. Beton architektoniczny jest rzecz jasna niejednokrotnie wykorzystywany w okolicznościach, gdy chcemy sprawić sobie cztery kąty w stylu industrialnym.

Jak już zdecydujemy się na charakter wystroju i odcień ścian, możemy przejść do tego, co najważniejsze - innymi słowy akcesoriów. Może się wydawać, iż w mieszkaniu humanisty podstawą będą książki. W danym pokoju możemy postawić biblioteczkę czy regał, na którym cała nasza kolekcja lektur będzie się świetnie prezentować. To jednak niejedyne podejście. Lektury możemy umieścić na wiszących półkach. I tu pożądane jest rozeznać się w internecie, jakie mamy możliwości. Różnego typu półki potrafią mieć nie tylko rozliczne rozmiary, ale także kształty i zastosowania. Autentycznie można znaleźć pełno niestandardowych rozwiązań. Następna kwestia to rzecz jasna obrazy. Jeśli chcemy, by nasz pokój był niewielką galerią sztuki, musi być ich co najmniej parę. Będą się nawiasem mówiąc świetnie prezentować na tle napomkniętego uprzednio betonu ozdobnego. Obrazy powinno się rozmieszczać z głową i umiarem. Powinno ich być wiele, ale też nie popadajmy w przesadę. Nie chcemy w końcu czuć się przytłoczeni przez sztukę.


Wskazane jest odpowiednio potraktować kwestię łączenia sprzętów i kolorów. Beton architektoniczny można dopasować niemal do wszystkiego. Można go połączyć z drewnem, cegłą czy też różnymi kolorami. Jeśli chodzi wszelako o meble, to w tym miejscu też limituje nas jedynie fantazja. Wbrew intuicji całkiem nieźle może się prezentować kombinacja odnowionych staroci z nowymi szafkami. Taki brawurowy ruch trzeba jednakże porządnie przekalkulować. Upewnijmy się, iż poczucie piękna nas nie zawodzi ;)